Halloween na Sekanince

Ve středu 1. listopadu se naše Sekaninka zahalila do nejrůznějších kostýmů a masek. Slavil se tu totiž Halloween. Tato již pro žákovský parlament tradiční akce měla dvě části. Nejprve si žáci prvního stupně mohli zasoutěžit v nejrůznějších disciplínách v tělocvičně, mohli si nechat pomalovat obličej a společně si užít plno zábavy. Sladkou odměnu dostal každý. Poté již chodila strašidelná porota po škole a hodnotila samotné kostýmy. Oceněni byli jak jednotlivci, tak celé třídy. 

A co to vlastně jsou za svátky Halloween nebo Dušičky? Podíváme-li se do minulosti, Halloween neboli All Hallow´s Eve (svátek všech svatých) navazoval na pradávnou keltskou tradici oslavy konce keltského roku a příchodu nového roku. Tento svátek se nazýval Samhain. Keltové měli Nový rok právě 1. listopadu. 

Strašidelné chození dětí od domu k domu pro sladkosti je tradice z tohoto pohledu vcelku nedávná (v USA asi roku od 1934). Naopak vydlabané dýně, ale hlavně řepy se umisťovaly se svíčkou před domy. A to i na našem území. 

Slované slavili tento svátek jako vzpomínky na své zemřelé (jako tzv. Velesovu noc). Světýlka se dávala pro zbloudilé duše zemřelých, aby našly správnou cestu. Naši předkové taktéž házeli do ohniště různé byliny, zejména dobromysl, verbenu, bazalku a jiné, aby zajistili mrtvým plynulý přechod mezi světy. 

To byl krátký exkurz do historie tohoto svátku. My se již teď těšíme na příští podobnou akci. Všem zúčastněným moc děkujeme. Tou nejlepší odměnou nám byla radost, kterou jsme z vás vnímali.

Váš žákovský parlament Sekaninky 

Nejnovější příspěvky:

Nezařazené
spravce2

IRON KIDS TRIATHLON

31. 5. 2024 uspořádala ZŠ Porubská tradiční závod v triatlonu v areálu letního koupaliště Ostrava-Vřesina. Adam Hořínek obhájil loňské prvenství a získal 1. místo v

Více >
Nezařazené
spravce2

Fotbalový turnaj

Ve čtvrtek 23. května jsme odehráli druhý ročník vřesinského fotbalového turnaje prvního stupně základních škol. Turnaje se zúčastnilo celkově šest škol. Hrálo se systémem každý

Více >

Rychlý kontakt

© 2020
Christoph Media Company | www.christophmedia.cz
Prohlášení o přístupnosti webu

Ing. Petr Štětka
Moore Advisory CZ s.r.o.
Karolinská 661/4, Karlín, 186 00 Praha 8
IČ: 09692142
e-mail: petr.stetka@moore-czech.cz
tel: +420 734 647 701.

Zřizovatel

Statutární město Ostrava
– městský obvod Poruba,
Klimkovická 28/55,
708 56 Ostrava-Poruba