Rubriky
Nezařazené

Předškoláci ve škole a na školní zahradě

Malí předškoláci opět navštívili naši školu a o měsíc později i školní zahradu. Ve škole na ně čekala zábavná hodina, kterou strávili ve své budoucí třídě. Děti měly také možnost poznat své budoucí spolužáky a paní učitelku. Vyzkoušely si sezení ve školních lavicích, s pohádkovým Krtečkem a jeho kamarády plnily různé úkoly a zvládly vše na výbornou!

Na školní zahradě naši předškoláci a jejich rodiče vytvořili rodinné týmy a spolu si na různých stanovištích zahráli dřevěné venkovní hry. Seznámili se také s budoucími „velkými kamarády“, kteří jim budou v 1. třídě pomáhat.

Rubriky
Nezařazené

Křest Almanachu žákovské a studentské poezie 2022/2023

I mezi našimi žáky můžete najít začínající literární talenty! Básně našich žáků byly porotou vybrány do Almanachu žákovské a studentské poezie 2022/2023: jednalo se o básně Sáry Hrbáčové, Denisy Pěchové a Antoníny Růžičky. Tito žáci se ve středu 14. června 2023 zúčastnili slavnostního křtu almanachu ve Středisku volného času na Ostrčilově ulici v Moravské Ostravě. Zároveň proběhl i křest sborníku vítězných slohových prací okresního a krajského kola Olympiády v českém jazyce 2022/2023 s názvem „Co máme na jazyku“, do něhož byla vybrána práce naší Tamary Elizabety Adamové. Všem zúčastněným gratulujeme a přejeme hodně zdaru při další literární tvorbě!

Rubriky
Nezařazené

Čtenářská gramotnost na I. stupni

V tomto školním roce jsme se na prvním stupni kromě jiného zaměřili na rozvoj čtenářské gramotnosti žáků. Jedním ze základních cílů bylo motivovat děti k četbě knih, což nejvíce napomáhá k rozvoji čtenářských dovedností. Pochopitelně prvňáček, který ještě neumí číst, si knihu sám nepřečte. A tak jsme pro děti v 1. třídě připravovali takové aktivity, aby i ony mohly svou čtenářskou dovednost postupně rozvíjet a aby, až budou umět číst, si knihu mohly přečíst samy. Zpočátku jsme především pracovali s klíčovými obrázky a klíčovými slovy, pomocí nichž děti odhadovaly, o čem bude příběh, který jim paní učitelka přečte. Žáci si poté text poslechli a následně odpovídali na jednoduché otázky týkající se děje.

Druháci a třeťáci to už mají jednodušší, číst umí, a tak naplno využíváme možností tzv. čtenářských dílen, které si děti velmi oblíbily. Jednak je to motivovalo k tomu, aby začaly chodit do knihovny, ale především aby začaly knihy číst a aby následně mohly převyprávět, o čem přečtená kniha je. I pro ně bylo během školního roku připraveno několik zábavných aktivit, pomocí kterých zjistili, že čtení s porozuměním je vlastně zábava. Jedná se především o metody řízeného čtení a naslouchání, kdy si děti ve skupinkách čtou knihu a plní předem zadané úkoly, např. převyprávějí, o čem četly, povykládají o postavách, které se v knize vyskytují, popřípadě řeknou, co je na knize zaujalo a proč. A co teprve, když jim čte paní učitelka, to je ta pravá zábava, protože v tuto chvíli nejsou „pasivními“ posluchači, ale aktivními tvůrci příběhu knihy. Princip tohoto čtení spočívá v tom, že paní učitelka čte dětem knihu a v průběhu čtení jim pokládá otázky vztahující se k ději, k jednotlivým postavám, nebo se je snaží nabádat k tomu, aby předvídaly, co se bude dít dál. Děti to motivuje k přemýšlení o textu, k aktivnímu zapojení se do četby.

Čtvrťáci a páťáci už jsou v podstatě zdatní čtenáři, proto jsme se zaměřili na rozsáhlejší práci s textem, a to nejen v rámci čtenářských dílen, ale i ve všech ostatních předmětech. Děti si prostřednictvím pracovních listů ověřují, jak rozumí čtenému textu, dokáží z něj čerpat a použít informace pro další práci. Cílem uvedeného je kritické posuzování čteného textu, odpovídání na otázky, které se k textu vztahují, ať už uzavřené nebo otevřené. Žáci tak mají možnost zábavnou formou získávat další informace o probíraném učivu. Své dovednosti také aplikují v tzv. dílnách psaní, ve kterých mohou předvést svou kreativitu.

Velkou výhodou naší školy je možnost navštěvovat školní knihovnu, ať už individuálně, nebo hromadně v rámci besed, které pro naše žáky pořádá kolegyně Lenka Mazurková. To vše se může realizovat díky projektům „Čtení – nejlepší učení“, A. S. Puškin a Knihovna je pro nás, knihovna je naše. Projekty jsou zaměřené na podporu čtenářské gramotnosti a motivaci žáků k četbě knih. Žáci také často využívají tzv. čtenářské koutky, které jsou jim k dispozici na chodbách školy. Nesmíme opomenout ani četné návštěvy besed v Knihovně města Ostravy.  Zkrátka čtenářské kompetence rozvíjíme stále a všude, kde to jen jde.

 

Rubriky
Nezařazené

Návštěva na Informačním a poradenském středisku při ÚP Ostrava

Už se stalo tradicí, že v červnových dnech navštěvují naši osmáci se svými třídními učiteli Informační a poradenské středisko při Úřadu práce Ostrava. Nebylo tomu jinak ani letos, kdy se zde žáci ve dnech 6., 7. a 8. června zúčastnili besedy k volbě povolání. Vzhledem k tomu, že je příští školní rok čeká nelehké rozhodnutí, kam se vydat po základní škole, byli zde seznámeni se vzdělávacími možnostmi po základní škole a s aktuálními informacemi o možnostech uplatnění absolventů  jednotlivých oborů v praxi. Dozvěděli se také informace o trhu práce v regionu a v celé České republice stejně jako informace o nárocích a požadavcích na jednotlivá povolání. Na závěr si vyzkoušeli test osobnosti, který jim napověděl, pro jaké povolání by se mohli rozhodnout a jakou další profesní cestu zvolit.