Rubriky
Nezařazené

Dějepis+

Naše škola je zapojena do projektu Dějepis +, který má za cíl ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Za tímto účelem vznikly skupiny učitelů z blízkých škol, jež se pravidelně schází, vzájemně podporují a sdílí zkušenosti s touto formou výuky. Na realizaci projektu MŠMT spolupracuje NPI s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Program je plánován na tento a na příští školný rok, vznikl jako pokusné ověřování.

Projekt Dějepis + má pomoci žákům lépe uchopit souvislosti moderních dějin, rozvíjet u nich historické myšlení, místo memorování cílí na rozvoj kritického myšlení a dovedností. Žáci se v hodinách realizovaných podle tohoto projektu promění v jakési badatele, kteří si sami odvozují souvislosti, vyhledávají informace a kriticky pracují s textem, fotografiemi nebo mapou. Učitel tak má roli spíše průvodce a pomocníka, než toho, kdo stojí před tabulí a frontální výukou žákům sděluje data a s nimi spojené události. Žáci badatelé pracují často ve skupinkách, v rámci niž dochází k posílení i dalších dovedností, jako například kooperace. Učí se tak nejen zodpovědnosti za práci týmu, porozumění a respektování názorů druhých, ale i komunikačním dovednostem. V probíraných tématech objevují souvislosti a paralely se současností, zjišťují, co všechno může hrát v historii významnou roli a učí se pracovat v myšlenkovém schématu « příčina – důsledek ».

Ke své práci ověřovací skupinka badatelů používá materiály z projektu a taktéž se seznámí a pracuje s aplikací HistoryLab.cz.

Zjednodušeně řečeno : Učení probíhá badatelskou činností samotných žáků, kteří si na odpovědi přichází sami, odvozují si souvislosti, učí se na danou událost dívat různými pohledy, zjišťují, že každý čin vyvolává sled dalších událostí, a sami si tak přichází k podstatě dějepisu, tedy poučit se z minulosti do budoucnosti a že bez znalosti minulosti nelze pochopit přítomnost.

Rubriky
Nezařazené

Soutěž Oxford Illustrator

Zdatní výtvarníci ze Sekaninky i letos reprezentovali naši školu v soutěži Oxford Illustrator na ZŠ K. Pokorného ve třech kategoriích (5., 7. a 8. ročník). Kromě kreativity při vytváření ilustrací museli prokázat také porozumění čtenému textu v anglickém jazyce. Letos se bohužel nepodařilo navázat na sérii úspěchů z let minulých, ale všichni si odnesli cenné zkušenosti a hlavně si naplno užili soutěžní atmosféru! Všem žákům děkujeme za reprezentaci školy.

Rubriky
Nezařazené

Evropský týden kódování na Sekanince

Naše škola se zapojila do Evropského týdne programování – Code Week 2021. V týdnu 11.-15.10.2021 představili žáci z Klubu robotiky svým spolužákům různé robotické hračky a roboty. Všichni si je vyzkoušeli naprogramovat a rozpohybovat. Starší žáci předvedli Lego Mindstorms, ti mladší seznámili své spolužáky s ozoboty, pro které sestavili dráhu pomocí puzzle, starší ji vlastnoručně nakreslili, či naprogramovali pomocí aplikace ozoblockly. Nejmladší žáci programovali robůtky BeeBot. Za aktivní účast v tomto celoevropském projektu byl naší škole vystaven certifikát. Už se těšíme na další ročník Code Week!

Rubriky
Nezařazené

Spolupráce ZŠ s MŠ úspěšně zahájena

První letošní akcí byla návštěva našich prvňáčků na zahradách MŠ O. Synka, L. Podéště a O. Jeremiáše. Malí školáci si své kamarády i paní učitelky ze školky rádi našli a popovídali jim, jak to v té velké škole vypadá a co už se naučili. A samozřejmě si všichni dohromady společně pořádně vyhráli…

Rubriky
Nezařazené

Dotkni se vesmíru

Vybraní žáci naší školy se zájmem o astronomii, fyziku a zeměpis pracují už od jara v projektu Dotkni se vesmíru. Ten umožnil každému z celkem 45 týmů školáků a studentů z celé republiky vypustit svůj vlastní stratosférický balón k hranicím vesmíru a pořídit unikátní fotografie zakřivení Země z výšky 30 kilometrů.  Projekt má za cíl ukázat školám a široké veřejnosti metody vzdělávání STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Math) a docílit toho, aby se vědecké projekty, aktivity, pokusy, experimenty a bádání staly přirozenou součástí našeho vzdělávacího systému.

Žáci naší školy sestavili tým pátračů Sekáči, který byl během podzimu nápomocen v pátrání po vypuštěných sondách hned několika školám. Součástí naší pomoci byla i přímá účast na vypuštění a měření sondy v Praze – Libuši na půdě ČHMÚ.

Žákům patří pochvala za zapojení a aktivní účast v projektu, který byl součástí Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu v oblasti technických a přírodních věd na území statutárního města Ostravy , jež podporuje talentované žáky a žáky se zájmem o přírodovědné předměty.

Rubriky
Nezařazené

AHOL’s Amazing Race

V pátek 24.9 se naši deváťáci zasloužili o páté místo v zábavné a akční soutěži Amazing Race, která proběhla na Střední odborné škole AHOL ve Vítkovicích a jíž se účastnili školy z celé Ostravy a okolí. Osmičlenný tým žáků deváté A a B putoval po stanovištích, kde mohli v zábavných soutěžích potkat Jindřicha VIII., Abrahama Lincolna a spoustu dalších historických postav. A to celé v angličtině! Gratulujeme Ondřeji Škutovi, Tobiáši Glacovi, Adamu Zlattnerovi, Marku Waliszewskému, Lukáši Neuwirtovi, Patriku Lipkovi, Timei Kuchařové a Kláře Šemberové!

Rubriky
Nezařazené

Oznámení o vyhlášení ředitelského volna